W środę 19 października 2022r. uczniowie klas VI c, VI d i VII b wybrali się na wycieczkę do Warszawy.
Najpierw udali się do Och Teatr! na sztukę, której scenariusz opierał się na wyśmienitej komedii Aleksandra Fredro pod tytułem „Zemsta”. Spektakl rozpoczął się o 12.00 i trwał 110 minut.
Niewątpliwie atutem przedstawienia była obsada. W roli głównej uczniowie zobaczyli bowiem, znanych im z małego ekranu, aktorów serialowych – Cezarego Żaka w roli Cześnika i Artura Barcisia jako Papkina. Partnerowali im kreujący rolę Rejenta Grzegorz Warchoł, Violetta Arlak (żona wójta z „Rancza”) tu jako Podstolina i Michał Piela jako Wacław Milczek (dla nas to cały czas policjant Mietek z „Ojca Mateusza”). Tym razem też nie zawiedli, gdyż na deskach teatru byli równie perfekcyjni.
Spór o mur, liczne intrygi i złośliwości Cześnika i Rejenta, wyzwania na pojedynek, rozmowy zwaśnionych sąsiadów za pośrednictwem Papkina, pisanie listu ze słynnym „mocium Panie” czy redagowanie testamentu – to sceny, których nie da się zapomnieć.Po opuszczeniu teatru, uczniowie udali się do POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich. Tam zwiedzili wystawę „1000 lat historii Żydów Polskich” – serce Muzeum POLIN. Obejmuje ona 8 galerii, które zabierają odwiedzających w podróż w czasie i krok po kroku przeprowadzają przez kolejne epoki.
Uczniowie dowiedzieli się, jakie znaczenie dla Żydów miały przetaczające się przez Polskę burze dziejowe, ale także, jak na przestrzeni wieków zmieniała się ich codzienna egzystencja. Młodzi zwiedzający, wspólnie z przewodnikiem, odkrywali też świat żydowskiej religii i tradycji. Dowiedzieli się, kim jest rabin, dlaczego szabat to tak ważny dzień dla Żydów, jakie obrzędy towarzyszą przełomowym momentom w życiu człowieka, takim jak wejście w dorosłość czy zawarcie małżeństwa. Spacer stworzył okazję do rozmowy o tym, jak zasady religijne i obyczaje dostosowują się do wyzwań nowoczesnego świata.
Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni i z pewnością chcieliby ją powtórzyć.