19 kwietnia przypadała 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składania każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
źródło: https://www.polin.pl/pl/zonkile
Już siódmy raz Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Orła Białego włączyła się w akcję społeczno–edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.
W tym roku w ramach udziału w projekcie uczniowie i uczennice wzięli udział w wyjątkowych premierach filmowych i literackich. Dla każdej grupy wiekowej została przygotowana specjalna oferta zawierająca pakiet nowych, atrakcyjnych materiałów edukacyjnych.