W piątek 8.10.2021r. uczniowie klas V b, V d i VI b wybrali się na wycieczkę do Warszawy.
Najpierw zwiedzili dawną rezydencję królów Polski i siedzibę Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Zamek Królewski. Wnętrze budynku podziwiali, słuchając opowieści przewodników, który opowiedzieli o historii zamku, jego mieszkańcach i oprowadzili uczniów po przepięknych komnatach zamkowych.
Uczniowie wędrując po Zamku, oglądali ciekawe przedmioty codziennego użytku, dowiadywali się do czego one służyły i przez kogo zostały wykonane. Podczas zwiedzania dzieci miały okazję sprawdzić swoją spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia i uważnego słuchania. Pięknie zrekonstruowane wnętrza zamku jak i zachowane oryginalne przedmioty, obrazy cieszyły oczy zwiedzających.
Po opuszczeniu Zamku, uczniowie udali się do Warowni Jomsborg. Po przejściu przez bramę grodową z wieżą przenieśli się do średniowiecznego świata Wikingów i Słowian.
Warownia Jomsborg to siedziba legendarnej drużyny Jomsborczyków (Jomswikingów) którzy, według skandynawskich sag, służyli naszemu królowi Bolesławowi Chrobremu jako najemni woje.
W Długim Domu, replice chaty z X wieku, wpatrzeni w ognisko palące się na dużym, kamiennym palenisku z uwagą wysłuchali sagi opowiedzianej przez Jarla Einarai, a następnie wzięli udział w Żywej Lekcji Historii. Podczas niej mogli dowiedzieć się, co się jadło, jak się żyło i wojowało w Polsce 1000 lat temu, za czasów Mieszka Pierwszego i Bolesława Chrobrego; o Wikingach – kim byli i ich kontaktach z Polską, a także dowiedzieli się kim była Sigryda Storrada – Królowa Wikingów (Świętosława – siostra Bolesława Chrobrego).
Po wysłuchaniu sagi i lekcji historii uczniowie mogli obejrzeć pokaz walki na miecze oraz pokaz wybijania monet. W jomsborskiej mennicy wybijana jest replika duńskiej monety Wikingów. Moneta pochodzi z miasta Ribe, z końca IX w. Przedstawia łódź Wikingów oraz ośmionogiego konia Odyna – Sleipnira.
W ramach warsztatów dzieci wzięły udział w grach sprawnościowych takich jak:
• walka na worki z sianem
• strzelanie z historycznego łuku
• przeciąganie liny (dawne zabawy Wikingów i Słowian).
Podczas warsztatów wszyscy świetnie się bawili . Nie zabrakło dobrego humoru i uśmiechu.
Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni i z pewnością chcieliby ja powtórzyć.