Akcja „Żonkile”

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji Żonkile. 19 kwietnia to 78. rocznica powstania w getcie warszawskim.

W tym roku po raz pierwszy uczestniczą w niej uczniowie z klas 1-3. Specjalnie dla tej grupy wiekowej powstały dwa opowiadania. Autorki – Zofia Stanecka oraz Justyna Bednarek – poruszają w nich takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata.

 

W słuchowisku Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”, przeznaczonym dla najmłodszych uczniów, małe stworzonka ‒ drobinki ‒chciały, aby inni dowiedzieli się i pamiętali o tym, co im się przydarzyło. Ich historii, zaklętych w starym dębie, wysłuchała Dziewczynka, która postanowiła, że kiedyś w miejscu ściętych drzew zasadzi nowe. Omawiamy tę historię, bo pokazuje nam ona, jak ważna jest PAMIĘĆ.

 

Dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkół podstawowych powstał film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.

 

Uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych obejrzeli film „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

 

Wszyscy uczestnicy zajęć wykonali również papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu.

Nasze zajęcia są jednym ze sposobów zachowania PAMIĘCI o trudnej historii naszego kraju.

 

Koordynatorkami akcji w szkole są panie Małgorzata Bacławska i Małgorzata Szarwacka.

 

 

Wszystkie informacje znajdą też Państwo na stronie Muzeum Polin https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-szkoly-biblioteki-instytucje